آخرین اخبار

6. ارديبهشت 1395 - 12:40   |   کد مطلب: 294193
مرصاد اسپرت: یکی از راه های رسیدن و ورود افراد ورزشکار به ورزشهای قهرمانی و حرفه ای، استعدادیابی دقیق در سنین پایه است که در این راه والدین می توانند نقش بسیار خوبی ایفا کنند.

به گزارش خبرنگار مرصاد اسپرت،  راه های بسیار زیادی برای ورود افراد ورزشکار به ورزش های حرفه ای و قهرمانی در رشته مورد علاقه آنان وجود دارد .

 

استفاده صحیح از زمان و برنامه ریزی منسجم و منظم ، داشتن مربی مجرب ، استفاده از امکانات سخت افزاری و ورزشی مناسب ، داشتن توانمندی جسمی و ... همه و همه می تواند از راه های رسیدن ورزشکار به مدال قهرمانی و ورود به ورزش حرفه ای باشد .

 

یکی از مهم ترین این راه ها ، انتخاب صحیح و درست رشته  ورزشی است که فرد در سنین پایه به آن ورود پیدا می کند . چرا که اگر فردی فقط  بر اساس علاقه قلبی و یک سری آرزو های خیالی و .. به یک رشته ورزشی ورود پیدا کند و در آن میزان توانمندی و قوت جسمی و ... خود را نسنجد هیچگاه نمی تواند هدف و سیر تکاملی درستی به سمت ورزش حرفه ای و قهرمانی داشته باشد.

 

امروزه یکی از برنامه های منسجم و دقیق ادارات ورزش و جوانان در سطح هیات ها و رشته های ورزشی مختلف، سنجش میزان توانایی افراد یا اجرای همان طرح استعداد یابی در سطح پایگاه های قهرمانی است که در آن مریبان مجرب و پیشکسوتان رشته های مختلف ورزشی و همچینن پزشکان ورزشی با انجام مراحل و آزمون های علمی و عملی مورد نظر میزان موفقیت و توانایی فرد را درصد گیری می کنند و به این صورت به فرد می گویند که اگر به فلان رشته ورزشی ورود پیدا کنند موفق تر خواهد بود.

 

در این طرح های استعداد یابی صورت گرفته با توجه به آنالیزهای صورت گرفته در صورت نیاز افراد برای بهبود شرایط جسمی ایده آل و داشتن یک ترکیب بدنی مناسب در رشته های ورزشی مورد نظر به مشاوران تغذیه ارجاع داده می شوند.

 

در این میان یکی از افراد بسیار مهم که می توانند نقش مهمی در استعدادیابی ورزشی فرزندان ما داشته باشد والدین هستند . والدین به عنوان حامیان افراد ورزشکار نقش مهمی در تمایل و عدم تمایل فرد به یک رشته ورزشی خاصی داشته باشند. مسلما درگیری و انتظارات والدین با موفقیت و لذت و همچنین فشار و استرس مرتبط است .

 

در این زمینه روانشناسان ورزشی اعتقاد دارند والدین  در سال های اول شرکت فرزندان در مسابقات و همچنین تمرینات می خواهند نقش حمایت کننده ای برای فرزندان داشته باشند و در واقع آنها تصمیم گیرنده اصلی برای آنان باشند.

 

در اواسط حضور فرزندان در رشته های ورزشی نقش والدین یک نقش مشارکتی به خود می گیرد و تا جایی که در انتهای کار ورزشی فرزندان ، آنان به عنوان یک فرد ورزشکار خود را به بهبود اجرای کامل اقدامات ورزشی خود ملزم می کنند و این در حالی است که در این مقطع والدین دیگر فقط نقش حمایت کننده مالی را برای فرزندان خود ایفا می کنند نه یک نقش تصمیم گیرنده اصلی .

 

به طور قطع انتخاب صحیح رشته ورزشی و انجام حمایت های همه جانبه از سوی والدین در مرحله اول  و سپس همفکری و حمایت های مالی صورت گرفته برای حضور ورزشکاران در میادین مختلف ورزشی می تواند راهی موثر برای رسیدن و ورود افراد ورزشکار به ورزش های حرفه ای و قهرمانی باشد.

 

انتهای پیام/

دیدگاه شما

کانال خبری مرصاد اسپرت
اینستاگرام مرصاد اسپرت
عناوین روزنامه های صبح کشور
ورزش سه
پایگاه خبری وزارت ورزش و جوانان
پایگاه اطلاع رسانی دفتر مقام معظم رهبری
اداره کل ورزش و جوانان استان کرمانشاه
دوره آموزش مجازی برنامه نویسی تلفن همراه