آخرین اخبار

23. فروردين 1395 - 13:12   |   کد مطلب: 294148
مرصاد اسپرت: تربيت‌بدني و تقويت جسم در مكتب اسلام به عنوان يك ارزش قلمداد شده و همواره تحصيل آن با طلب علم، فضايل اخلاقي و جوانمردي قرين شده است.

یادداشت میهمان  مرصاد اسپرت /  دکتر شهرام علم  * :  تربيت يعني اينكه انسان ويژگي‌هاي بالقوه خود را به فعليت برساند و در نتيجه به منزل غايي خود (بهترين شكل ممكن خود) نزديك شود. البته انسان اين مسير را با «اختيار» طي مي‌كند.

 

هدف غايي تعليم و تربيت آن است كه انسان از طريق شكوفايي استعدادهاي فطري و عقلاني خود كامل شود، مظهر كمالات الهي گردد و به خدا نائل شود. تعريف تربيت‌بدني و ورزش در اسلام عبارت‌است از تربيت كل ابعاد وجودي انسان از لحاظ جسماني، فكري، اجتماعي، عاطفي، اخلاقي و ايماني بر مبناي توانايي و استعداد و با واسطه قرار دادن بدن. به عبارت ديگر تربيت‌بدني نوعي تربيت است و بخشي از كل تربيت مكتبي است كه جسم را واسطه قرار مي‌دهد ولي غايت و هدف جسم نيست.

 

تربيت‌بدني و تقويت جسم در مكتب اسلام به عنوان يك ارزش قلمداد شده و همواره تحصيل آن با طلب علم، فضايل اخلاقي و جوانمردي قرين شده است. در اين رابطه روايات و شواهد فراواني وجود دارد كه مي توان به داستان طالوت، قوت روحي و جسمي حضرت محمد (ص) و شجاعت و قدرت امامان (ع) اشاره كرد. همچنين در رواياتي از رسول اكرم (ص) و ائمه هدي عليهم‌السلام محتوي تربيت‌بدني و ورزش تيراندازي، سواركاري، شنا، وزنه‌برداري، شترسواري، كشتي و... معرفي شده است.

 

 

این ورزش‌ها غالباً به خاطر حفظ منابع و مصالح عاليه مملكت، مطابق طرز جنگ آن روز به مسلمين توصيه شده است و منظور از اين‌گونه برنامه‌ها، تقويت جسم و تمرين آ‌نها براي تحمل ناهمواريها و مصونيت بخشيدن به كشور اسلامي در مقابل توطئه‌هاي دشمنان داخلي و خارجي و همچنين بهره‌برداري و تمتع از زندگي است.

 

به طور کلی فلسفه تربیت بدنی و ورزش از دیدگاه اسلام شامل موارد ذیل است:

1. تربيت‌بدني و تقويت جسم يك ارزش است.

2. تربیت بدنی و تقویت جسم باید برای دفاع از کیان اسلامی، دفاع از مظلوم و خدمت در راه خدا باشد.

3. تربيت بدني وسيله‌اي جهت تربيت انسانهاست.4. تقويت جسم بايد به همراه تقويت ساير ابعاد انسان و تهذيب نفس باشد.

 

 

* رئیس انجمن آمادگی جسمانی و ایروبیک کشور

 

انتهای پیام/

 

دیدگاه شما

کانال خبری مرصاد اسپرت
اینستاگرام مرصاد اسپرت
عناوین روزنامه های صبح کشور
ورزش سه
پایگاه خبری وزارت ورزش و جوانان
پایگاه اطلاع رسانی دفتر مقام معظم رهبری
اداره کل ورزش و جوانان استان کرمانشاه
دوره آموزش مجازی برنامه نویسی تلفن همراه