آخرین اخبار

27. اسفند 1396 - 11:25   |   کد مطلب: 295444
مرصاداسپورت : ورزش استان کرمانشاه در 6 ماهه اول امسال (فروردین تا شهریور) رویدادهای خبری زیادی را پشت سرگذاشت که از مهمترین آن ها می توان به تاریخ سازی هیمالیا نورد کرمانشاهی و موفقیت ورزشکاران کرمانشاهی در رشته های انفرادی مسابقات آسیایی و جهانی اشاره کرد.

به گزارش خبرنگار مرصاد اسپورت، ورزش استان کرمانشاه سال دیگری را نیز پشت سرگذاشت، سالی که هم در آن موفقیت و پیروزی بود و هم تلخی و شکست، سال 1396 نیز برای ورزش کرمانشاه به پایان رسید تا شاید تجربیات بدست آمده برای سال های آتی آن به کار آید.

ورزش کرمانشاه در سال 1396 پر بود از خاطرات تلخ و شیرین، بسیاری از ورزشکاران و تیم های کرمانشاهی در مسابقات قهرمانی جهان، آسیا و مسابقات بین المللی و کشوری حضور پیدا کردند و در این میان موفقیت ها و ناکامی هایی نیز نصیب آن ها شد.

در این میان نگاهی داریم به مهمترین رویدادهای ورزشی استان کرمانشاه در 6 ماه ابتدایی سالی که رو به پایان است، سالی که در آن موفقیت تیم های ورزشی نسبت به سال های گذشته بیشتر شد و در مقابل موفقیت های ورزشکاران در رشته های انفرادی مقداری کاهش یافت.

 

- فروردین

** ناکامی کاراته کاهای کرمانشاهی در لیگ جهانی امارات
ورزش کرمانشاه مهمترین رویداد سال 1396 خود را با ناکامی کاراته کاهایش در لیگ جهانی امارات آغاز کرد، جایی که سعید احمدی در وزن 67- کیلوگرم، سامان حیدری در وزن 84+ کیلوگرم، بهنوش نجفی در وزن 68- کیلوگرم و محدثه آقایی در وزن 68+ کیلوگرم نتوانستند کاری از پیش ببرند و دست خالی مسابقات را ترک کردند.

در این میان احمدی با یک پیروزی مقابل حریفی از روسیه و شکست مقابل عربستان، حیدری با پیروزی مقابل بلاروس و هند و شکست برابر روسیه، نجفی با شکست مقابل سوئد و آقایی با برتری مقابل ایتالیا و شکست برابر ژاپن بدون کسب مدال، مسابقات را ترک کنند.

** درخشش دوندگان کرمانشاهی با کسب دو مقام قهرمانی در مسابقات بین المللی پارس
رئیس هیات دو و میدانی کرمانشاه از درخشش حسین کیهانی و محمدجعفر مرادی دوندگان استان در رقابت های بین المللی تهران (پارس) با کسب دو عنوان قهرمانی خبر داد و گفت:  در مسافت 10 کیلومتر حسین کیهانی دونده کرمانشاهی زودتر از بقیه رقیبان به خط پایان رسید و ضمن کسب عنوان قهرمانی جایزه یک هزار دلاری را هم از آن خود کرد.
حمیدرضا فردین پور همچنین با اشاره به رقابت مسافت 42 کیلومتر، یادآوری کرد: در این بخش هم محمدجعفر مرادی دونده المپیکی کرمانشاه مقام قهرمانی و جایزه سه هزار دلاری را از آن خود کرد.

 

- اردیبهشت

** درخشش کشتی گیران کرمانشاه در رقابت های قهرمانی آسیا
مسابقات کشتی آزاد قهرمانی آسیا در حالی به میزبانی هندوستان برگزار شد که سه کشتی گیر کرمانشاهی به نام های حامد رشیدی در 70 کیلوگرم، بهمن تیموری در 74 کیلو و یدالله محبی در 125 کیلوگرم برای تیم ملی به میدان رفتند.

در وزن 70 کیلوگرم رشیدی با پیروزی مقابل رقبایی از چین، کره جنوبی و تاجیکستان و شکست مقابل کشتی گیری از ازبکستان و همچنین بهمن تیموری در وزن 74 کیلوگرم نیز با پیروزی مقابل رقبایی از کره جنوبی و ژاپن و شکست مقابل حریفی از قرقیزستان صاحب مدال نقره شد.

در وزن 125 کیلوگرم نیز یدالله محبی در مقابل کشتی گیرانی از چین، مغولستان، کره جنوبی و هندوستان صاحب برتری و مدال طلا را به گردن آویخت.

** کسب دو مدال برنز از مسابقات همبستگی کشورهای اسلامی
مسابقات کشورهای اسلامی در حالی به میزبانی باکو آذربایجان برگزار شد که محدثه آقایی در رشته کاراته و شهنام نظرپور در رشته شیرجه موفق به کسب دو مدال برنز شدند.

در مسابقات رشته کاراته، آقایی در وزن 68+ کیلوگرم با برتری مقابل حریفی از اندونزی و شکست مقابل ورزشکار ترکیه ای مدال برنز را تصاحب کرد و نظرپور در رشته شیرجه هم در بخش سکوی 10 متر با کسب 303.65 امتیاز توانست در جایگاه سوم ایستاده و مدال برنز را از آن خود کند.

بهنوش نجفی در وزن 68- کیلوگرم و سعید احمدی در وزن 67- کیلوگرم نیز دیگر نمایندگان کرمانشاهی تیم کاراته ایران در مسابقات همبستگی کشورهای اسلامی بودند که از کسب مدال بازماندند.

 

- خرداد

** پینگ پنگ باز کرمانشاهی از رقابت های قهرمانی جهان کنار رفت

ندا شهسواری بانوی کرمانشاهی پینگ پنگ ایران که در رقابت های جهانی پینگ پنگ به میزبانی کشور آلمان شرکت کرده بود در دو بخش انفرادی و دوبل با قبول شکست برابر رقبای خود از این رقابت ها کنار رفت.

شهسواری ابتدا در رقابت های بخش انفرادی به میدان رفت و با پیروزی 4 بر صفر مقابل حریفی از پاکستان و شکست 4 بر یک مقابل ماکائو از ادامه حضور در مراحل بالاتر بازماند.
تیم دو نفره ایران متشکل از ندا شهسواری و مریم صامت نیز در بخش دوبل مسابقات جهانی آلمان برابر تیم دونفره لوکزامبورگ قرار گرفت و با قبول شکست 4 بر یک از مسابقات حذف شد.

** هیمالیانورد کرمانشاهی تاریخ ساز شد

رضا شهلایی هیمالیا نورد مطرح کرمانشاهی با صعود سرعتی به قله هشت هزار و 128 متری نانگاپاربات به عنوان اولین صعود کننده ایرانی به قلل هشت هزار متری نام خود را ثبت کرد.

نانگا پاربات یکی از قلل رشته کوه هیمالیا است که در پاکستان قرار دارد و یکی از قله های سخت جهان برای صعود محسوب می شود که با توجه به جان باختن تعداد زیادی از کوهنوردان در آن، در بین مردم محلی به کوهستان قاتل معروف شده است.

رضا شهلایی هیمالیانورد مطرح کرمانشاهی سابقه صعود به قله های بالای هشت هزار متری اورست، کانچن چونگا، آناپورنا و کی تو و چندین قله هفت هزار متری در منطقه پامیر روسیه و نپال را نیز در کارنامه خود به ثبت رسانده است.

 

- تیر

** مدال برنز حجی زواره از مسابقات قهرمانی تکواندو جهان
بیست و سومین دوره رقابت های قهرمانی تکواندو جهان در حالی به میزبانی کره جنوبی برگزار شد که مسعود حجی زواره ورزشکار کرمانشاهی حاضر در این رقابت ها با بدشانسی از کسب مدال طلا باز ماند و به مدال برنز قناعت کرد.

حجی زواره با یک دور استراحت مقابل حریفانی از موریس، پاکستان، صربستان و مصر پیروز شد اما به خاطر مصدومیت اجازه حضور در نیمه نهایی و مبارزه برابر حریف روسیه ای را پیدا نکرد تا در نهایت به مدال برنز قناعت کند.

** دونده کرمانشاهی قهرمان ماده سه هزار متر با مانع آسیا شد

رقابت های دو و میدانی قهرمانی آسیا در حالی به میزبانی هندوستان برگزار شد که 'حسین کیهانی' دونده کرمانشاهی حاضر در این مسابقات عنوان قهرمانی و مدال طلا را از آن خود کرد.

کیهانی موفق شد با ثبت رکورد هشت دقیقه و 43 ثانیه و 86 صدم ثانیه مقام قهرمانی را کسب و مدال طلا را به گردن بیاویزد.

** تیم های کاراته آقایان وبانوان ایران قهرمان مسابقات بین المللی جام دوستی ملت ها شدند

مسابقات بین المللی کاراته جام دوستی ملت ها (سبک فودوکان) که با حضور 12 کشور ایران، سوئیس، صربستان، چچن، نپال، پاکستان، افغانستان، ایتالیا، لبنان، اتریش، عراق و جمهوری آذربایجان و به میزبانی کرمانشاه برگزار شد، با قهرمانی تیم کشورمان در هر 2 بخش آقایان و بانوان پایان یافت.

مسابقات در تمامی رده های سنی شامل خردسالان، نوجوانان، جوانان، امیدها، بزرگسالان و پیشکسوتان برگزار و با احتساب نتایج و مقام های کسب شده در تمامی رده های سنی بخش آقایان، تیم های کاراته ایران و عراق قهرمان و نایب قهرمان شدند و ایتالیا و آذربایجان نیز مقام سوم مشترک را از آن خود کردند.

در مسابقات بخش بانوان نیز ایران مقام قهرمانی را از آن خود کرد و تیم های کاراته بانوان ایتالیا و عراق نیز به ترتیب دوم و سوم شدند.

** کسب دو مدال نقره جهانی توسط دوندگان معلول کرمانشاه
در مسابقات دو و میدانی معلولان جهان مهران نکویی مجد در ماده پرتاب وزنه و محمد خالوندی در پرتاب نیزه موفق به کسب مدال نقره شدند.

نکویی مجد در ماده پرتاب وزنه کلاس F35 توانست در بهترین پرتاب خود رکورد 15 متر و 15 سانتی متر را ثبت و در جایگاه دوم رقابت های جهانی لندن قرار گیرد.

خالوندی دیگر ورزشکار کرمانشاهی نیز با پرتابی به طول 42 متر و 18 سانتی متر مقام نایب قهرمانی را کسب کرد.

** جودوکار کرمانشاهی مدال برنز المپیک ناشنوایان را کسب کرد

مهرداد صیدی ورزشکار کرمانشاهی وزن 100- کیلوگرم تیم ملی جودوی ناشنوایان ایران با سه پیروزی و یک شکست بر سکوی سوم رقابت های المپیک ناشنوایان ایستاد.

وی با برتری مقابل حریفانی از مجارستان، قزاقستان و برزیل و شکست برابر رقیبی از روسیه به مدال برنز دست پیدا کرد.

مسعود رستگار دیگر جودوکار کرمانشاهی وزن به اضافه 100 کیلوگرم تیم ملی در رقابت های المپیک ناشنوایان با یک پیروزی مقابل حریف مغولستانی  و 2 شکست برابر روسیه و اوکراین در نهایت مقام پنجم را به خود اختصاص داد.

 

- مرداد

** دونده کرمانشاهی رکورد 3 هزار متر با مانع ایران را شکست

رئیس هیات دو و میدانی استان کرمانشاه با اشاره به حضور حسین کیهانی دونده کرمانشاهی در رقابت های قهرمانی جهان، از شکسته شدن رکورد 3 هزار متر بامانع ایران توسط وی خبر داد و گفت: این دونده کرمانشاهی حاضر در مسابقات دو و میدانی قهرمانی جهان در ماده 3 هزار متر بامانع رکورد هشت دقیقه و 33 ثانیه و 76 صدم ثانیه را از خود به جا گذاشت.

حمیدرضا فردین پوراظهار کرد: با این وجود دونده کرمانشاهی تیم ملی توانست رکورد دو 3 هزار متر با مانع ایران را که از 26 سال قبل در اختیار حمید سجادی بود را 13 صدم ثانیه ارتقاء بخشد.

 

- شهریور

**مسابقات سرکل کبدی باشگاه های کشور درکرمانشاه نیمه تمام ماند
رئیس هیات کبدی استان کرمانشاه گفت: مسابقات سرکل کبدی قهرمانی باشگاه های کشور که قرار بود از 13 تا 15 شهریور در کرمانشاه برگزار شود به علت درگیری بین هواداران و برخی تیم های شرکت کننده نیمه تمام ماند.

مختار صیدی اظهار کرد: پس از پایان مسابقه بین تیم های کرمانشاه با قم و همچنین خراسان رضوی با تبریز متاسفانه بین تعدادی از تماشاگران با ورزشکاران قم و تبریز درگیری ایجاد شد که پس از آغاز درگیری که با دخالت ماموران نیروی انتظامی پس از ساعتی پایان یافت، با تصمیم فدراسیون مسابقات نیمه کاره به پایان رسید.

** ورزشکار کرمانشاهی مدال طلای کشتی پهلوانی داخل سالن آسیا را کسب کرد

دبیر هیات کشتی استان کرمانشاه از کسب مدال طلای رقابت های کشتی پهلوانی داخل سالن آسیا توسط ارشک محبی ورزشکار کرمانشاهی خبر داد و گفت: محبی در این رقابت ها با چهار پیروزی متوالی مقام قهرمانی وزن 90 کیلوگرم کشتی پهلوانی داخل سالن قهرمانی آسیا را کسب کرد.

منصور کیانی ادامه داد: این کشتی گیر کرمانشاهی با پیروزی برابر حریفانی  از ترکمنستان، اندونزی و پاکستان موفق به کسب مدال طلا شد.

** کردستان قهرمان مسابقات ورزش های زورخانه ای و کشتی پهلوانی کشور در کرمانشاه شد

عنوان قهرمانی مسابقات ورزش های زورخانه ای و کشتی پهلوانی کشور که به میزبانی شهرستان اسلام آبادغرب برگزار شد به استان کردستان رسید.

تیم کردستان در مجموع با کسب 292 امتیاز عنوان قهرمانی را از آن خود کرد و تیم های اصفهان با 223 امتیاز و کرمانشاه با 199 امتیاز نیز مقام های دوم و سوم رقابت های پهلوانی کشور را بدست آوردند.

دیدگاه شما

کانال خبری مرصاد اسپرت
اینستاگرام مرصاد اسپرت
عناوین روزنامه های صبح کشور
ورزش سه
پایگاه خبری وزارت ورزش و جوانان
پایگاه اطلاع رسانی دفتر مقام معظم رهبری
اداره کل ورزش و جوانان استان کرمانشاه
دوره آموزش مجازی برنامه نویسی تلفن همراه